Наше життя циклічне — людина народжується абсолютно безпорадною, без пам'яті та можливостей подбати про себе. З плином життя мозок розвивається, виникають нові нейронні зв'язки. Але ближче до зрілого віку клітини мозку починають відмирати, нейронні зв'язки руйнуються так виявляється хвороба Альцгеймера (деменція). Ліки від цієї хвороби поки не винайшли, але є докази, що мозок може частково відновлювати пошкоджені відділи.

Основні прояви хвороби Альцгеймера

Причини захворювання остаточно не вивчені. Але є дані, що підтверджують, що мозок зберігає активність у людей, які тривалий час займалися інтелектуальною роботою. У людей, які займалися інтелектуальною працею, мозок має набагато більше від нейронних зв'язків. Тому властивості саморегенерації набагато вищі.

Хвороба Альцгеймера — як доглядати людину?

Деменцію можна розпізнати за такими симптомами:

  • порушення усного та письмового мовлення;
  • складність виконання побутових завдань;
  • складності у вирішенні завдань, які вимагають розумової напруги;
  • зміна у характері, апатія;
  • складнощі з впізнаванням місць та близьких людей;
  • складно відновлювати послідовність подій.

На ранній стадії деменції погіршується пам'ять, з'являються перші ознаки порушення мови та сприйняття.

Поступово проявляється апатія, яка може досягати таких проявів, за яких людина втрачає гігієнічні навички. Людині може бути важко чистити зуби, міняти одяг, утримувати тіло в чистоті. На цьому етапі може виявлятися нетримання сечі чи калу. Щоб полегшити та підвищити рівень комфорту життя, родичам важливо правильно підібрати підгузки для дорослих. Якщо людина похилого віку зберігає рухову активність, можна підібрати підгузки-трусики, які одягаються, як і звичайна спідня білизна.

У стадії тяжкої деменції хворі можуть втрачати здатність рухатися, самостійно жувати. Тому від близьких вимагається максимум терпіння, щоб доглядати за родичем.

Складнощі догляду за людиною з деменцією

Коли хвороба прогресує, хворому складно справлятися з повсякденними завданнями — приготувати або навіть розігріти собі обід, сходити в туалет. У такому випадку потрібна присутність доглядальниці або родича. Хто саме доглядатиме за родичем — питання дуже індивідуальне.

Крім необхідності постійного приготування їжі (часто годування, оскільки людина відмовляється їсти), виконання гігієнічних процедур, складності викликає зміну характері.

Важливо дотримуватися основних рекомендацій щодо поведінки з людиною з деменцією.

  1. Не треба суперечити хворому, якщо навіть він каже дивні речі, адже він цілком упевнений у своїй правоті. Просто погоджуйтесь або переводьте увагу на інші моменти.
  2. Намагайтеся не соромити людину за незвичайну поведінку. Краще заспокойте та продемонструйте, що він у безпеці.
  3. Розмовляти треба тихо та спокійно, зберігати контакт очі у очі.
  4. Уникайте питань, що починаються з «Чому?». Відповідати такі питання люди з деменцією що неспроможні, оскільки цього потрібно логічне мислення.
  5. Спілкуйтесь простими пропозиціями, за правилом: одна пропозиція – одна думка. Це необхідно, щоб людина змогла обробити інформацію.
  6. Активно використовуйте невербальне спілкування: міміку та інтонацію. Люди з хворобою Альцгеймера вловлюють настрій і дзеркалять його.
  7. Ніколи не обманюйте — хворий відчує це і більше вам не довірятиме.
  8. Важливо говорити шанобливо, уникати поблажливого тону, не говорити про людину у її присутності у третій особі.

Стан хворих покращують медикаменти, зокрема, спрямовані на покращення кровообігу мозку. Лікар може виписати препарати, що знижують рівень агресії, зокрема, препарати антихолінестеразної групи. Будь-які препарати потрібно давати хворому за вказівкою лікаря.