Люди з інвалідністю, обмежені в руховій активності, стають повністю залежними від родичів, тому дуже вразливими. Порушення рухової активності спричиняє виснаження нервової системи, що може викликати безсоння, ослаблення організму.

Базові правила догляду за літніми людьми та інвалідами

Важливо забезпечити умови для якісного сну, оскільки міцний сон допомагає швидше відновлювати функції нервової системи.

Особливості догляду за інвалідами у домашніх умовах

У людей похилого віку дуже часто зустрічається безсоння, оскільки вдень вони можуть спати. Тому, за можливості, можна вигадувати їм різні види дозвілля. Якщо людина може частково рухатись, бажано виводити її на прогулянки, разом розгадувати кросворди. Інтелектуальна активність дуже добре впливає на когнітивні здібності, допомагає довше зберігати ясність розуму.

Бажано скласти графік таким чином, щоб людина могла спати в нічний час, без прийому снодійних. Такі препарати можуть призводити до апатії та гіподинамії, тому вдаватися до них потрібно у крайньому разі.

Щоб створити хороші умови для нічного сну, важливо дотриматися таких вимог:

  • тиша у кімнаті;
  • чиста та зручна постіль;
  • регулярне провітрювання, температура на комфортній позначці;
  • тепла, але легка ковдра;
  • увечері гуляти на свіжому повітрі чи хоча б виходити на балкон.

Фізичний стан у людей похилого віку різко погіршується, їм стає складно ходити, навіть у туалетну кімнату. Тому необхідно передбачити спеціальні заходи: у ванній кімнаті встановити поручні, а на підлогу покласти гумові килимки; у кімнатах укласти ковролін (він не ковзає). Також важливо прибрати зайві меблі, про які людина може спіткнутися, під час падіння щось зламати.

Комфортні умови у кімнаті

Якщо інваліду або людині похилого віку важко вставати, вона не може робити це самостійно, важливо біля ліжка також встановити поручні. Також можна встановити автоматичний підйомник. Важливо підібрати спеціальне медичне ліжко, в якому регулюється секція ніг та голови. Кімната повинна добре освітлюватися, необхідно підтримувати оптимальний температурний режим. Якщо людина самостійно встає та сідати, ліжко потрібно встановити таким чином, щоб було зручно сідати та підійматися.

Чистота та гігієна

Одним із найважливіших факторів хорошого психологічного стану є регулярні гігієнічні процедури. Сюди відноситься щоденний ранковий та вечірній догляд за шкірою, чищення та підрізання нігтів, чищення зубів, умивання, миття голови (кілька разів на тиждень). Якщо помити голову складно, можна використати спеціальні сухі шампуні. Повноцінно мити хворого у ванній або душі потрібно щонайменше 1 раз на тиждень. Підмивати інваліда необхідно не рідше двох разів на добу, використовуючи спеціальні засоби для догляду.

Міняти постільну білизну потрібно раз на добу (якщо ліжко брудне, то й частіше), перевдягати у міру забруднення.

Догляд за інвалідами у домашніх умовах

Нетримання сечі в інвалідів

Однією з найпоширеніших проблем, з якою стикаються інваліди, люди похилого віку, є нічний енурез, іноді зустрічається нетримання калу. Щоб скоротити кількість неприємних інцидентів, важливо не пити перед сном, скоротити кількість продуктів та препаратів із сечогінною властивістю. Оптимальним розв'язанням цієї проблеми є використання підгузків для дорослих.

Підгузки класичного крою, з липучками на поясі, підходять людям, які не встають або дуже рідко встають із ліжка. Моделі трусики можна вибрати людям, які частково обмежені в активності, можуть вставати, виходити на прогулянку. Різноманітність моделей підгузків для дорослих дозволить зробити правильний вибір, підвищити якість життя родича з інвалідністю. Основний критерій вибору підгузків для дорослих — розмір. Визначити його легко, достатньо виміряти сантиметровою стрічкою обхват стегон.