Дитячий церебральний параліч діагностують у 20% дітей одразу після народження, в інших випадках діагноз ставлять протягом року після народження. Педіатри чекають, поки мозок дозріє, щоб оцінити стан малюка. Важко робити прогнози у тому, як ДЦП вплине на тривалість життя. Згідно зі статистикою, у 80% пацієнтів із церебральним паралічем розвиваються патології на рівні суглобів та м'язів. Можуть виникати деформація хребта, обмеження рухової активності рук та ніг. За таких незначних патологій середній термін життя може досягати 50 років. При належному догляді та правильному доборі реабілітації людина з ДЦП може інтегруватися в соціум.

Як підвищити якість життя людині з ДЦП?

Реабілітація, догляд, якість життя дітей та дорослих із церебральним паралічем залежать від таких факторів:

  • ступінь тяжкості порушень;
  • порушення самостійного харчування;
  • судоми.

Реабілітація дорослих із ДЦП

При ускладнених станах пацієнта спостерігається розумова відсталість, яка впливає безпосередньо на тривалість життя. Ризик передчасної смерті оцінюється за тяжкістю розумової відсталості: здатність складно розмовляти, розпізнавати різні голоси, взаємодію Космосу з однолітками.

Найбільш небезпечними порушеннями є м'язова слабкість рук та ніг (квадрипарез), при ускладнених станах зустрічається параліч усіх кінцівок. Найчастіше спостерігаються мимовільні рухи кінцівок, спазми (спастичність) м'язів.

Зменшити спастичність м'язів, зменшити спазми та загалом покращити стан пацієнтів з ДЦП допомагає фізіотерапія. Популярною є методика, в якій застосовуються спеціальні тренажери. З одного боку, такі заняття зміцнюють м'язи, з іншого — знижують навантаження та розслаблюють м'язи.

На механізованих тренажерах пацієнти можуть виконувати вправи зі стільця або інвалідного візка. Регулярні заняття на таких тренажерах, крім зниження спастичності, підвищують витривалість, позитивно впливають на роботу кишківника та сечівнику.

Важливим моментом для догляду за пацієнтами з ДЦП є використання спеціальних гігієнічних засобів — підгузків для дорослих. Їх важливо вибирати з огляду на тяжкість стану людини. Якщо ваш родич здатний сам пересуватися, підтримує активний спосіб життя, краще вибрати підгузки-трусики. Вони одягаються, як і звичайна спідня білизна, непомітні під одягом. Якщо людина більшу частину часу проводить у візку, тоді найкращим варіантом будуть класичні підгузки з липучками на поясі. Вибирати розмір підгузників потрібно правильно — для цього достатньо виміряти охоплення талії по лінії трохи нижче за пупок.

Догляд за пацієнтами з ДЦП

Харчування людей із ДЦП

Щоб оцінити функціональність людини з церебральним паралічем, використовується класифікація здатності вживати питво та їжу (EDACS).

Класифікація має п'ять рівнів, у якому першою людина їсть і п'є самостійно, п'ятому — неспроможна вживати їжу самостійно. У такому разі використовується трубка для ентерального живлення.

Залежно від тяжкості церебрального паралічу, супутніх проблем із процесом травлення, функціональних можливостей дитини, ефективна нутрітивна підтримка повинна включати:

  • правильне становище — якщо людина не сидить самостійно, важливо забезпечити таку позицію під час годування, щоб зменшити прояви патологічних рефлексів;
  • приготування їжі — важливо регулювати консистенцію харчування, бажано подавати їжу у вигляді пюре, подрібнену або перетерту, щоб зробити трапезу приємнішою;
  • способи годування — потрібно організувати час їди протягом дня (маленькі порції, але часті прийоми), дотримуватися перерви між порціями їжі, ковтанням напоїв.

При використанні зонда або гастростоми важливо дотримуватись правил їх застосування: промивати, використовувати лише однорідні суміші.