Розсіяний склероз — це захворювання нервової системи, у якому мієлінова оболонка нервів руйнується. Захворювання належить до аутоімунних, тобто власна імунна система починає руйнувати оболонку нервів, по всьому організму, а на місці руйнування створюється склеротична бляшка. Внаслідок таких деструктивних процесів порушується провідність нервових імпульсів.

Основні симптоми розсіяного склерозу

Підступність цього захворювання у тому, що на ранній стадії можна взагалі помітити ознак. До симптомів ранньої стадії відносяться зміна чутливості, поколювання в руках та ногах, запаморочення. Такі прояви можна розглядати як прояв реакцію стрес, сильну втому. Чим раніше виявлено захворювання та розпочато терапію, тим більше шансів підтримати високу якість життя.

Як покращити стан хворого при розсіяному склерозі

До клінічних проявів розсіяного склерозу відносяться:

  • порушена координація рухів;
  • порушена рухова активність;
  • оніміння, поколювання в кінцівках;
  • падіння зору;
  • зміни мови;
  • розлад роботи органів тазу;
  • підвищена стомлюваність;
  • прояви з боку нервової системи — неврози, депресія, тимчасова ейфорія.

Найімовірнішим тригером, який запускає хворобу, є віруси. Вони виробляють білки, які дають аутоімунну реакцію. Ризик розвитку розсіяного склерозу підвищують часті інфекції, травми, часті стреси.

Профілактика рецидивів розсіяного склерозу

Важливо не перевтомлюватись. Люди з розсіяним склерозом швидко втомлюються, тому важливо не навантажувати нервову систему, частіше відпочивати.

Потрібно дотримуватися режиму сну. При руйнуванні мієлінової оболонки нервів виникають сонливість або безсоння. Тому важливо планувати режим дня, вчасно лягати спати і вставати вранці в один і той самий час.

При розсіяному склерозі важливими є фізичні навантаження, але без перенапруги. Занадто важка праця виснажує людину, тому треба відмовитися від роботи, якщо вона передбачає надмірну фізичну працю.

Дотримуватися питного режиму — потрібно пити достатньо рідини, щоб покращити стан при втомі. Краще пити чисту воду, зелений чи чорний чай.

Раціон важливо правильно скоригувати — зменшити кількість яєць, м'яса, вершкового масла та вершків, молочні продукти вибирати знижену жирність. У щоденних стравах має бути більше рослинної їжі, страви готувати помірну калорійність, особливо, якщо людина має надмірну вагу. Необхідно також обмежити вживання червоного м'яса.

Важливо відмовитися від шкідливих звичок — паління та прийому алкоголю.

Виключити процедури, що мають на увазі нагрівання — мається на увазі гаряча ванна, сауна, лазня, а також перебування в задушливому приміщенні.

Терапія фізичними вправами

Клінічні дослідження довели, що фізичні вправи не лише не впливають на рецидив розсіяного склерозу, а й покращують стан. У ході досліджень було отримано переконливі докази, що регулярні фізичні вправи на силу та витривалість покращують емоційний стан та почуття втоми.

Важливо приділяти 15-20 хвилин щодня фізичній активності, щоб зберегти м'язовий тонус, зменшити загальну втому організму. Список вправ та інтенсивність навантаження бажано обговорити з лікарем.

Нетримання сечі при розсіяному склерозі

Нетримання сечі при розсіяному склерозі

Таке неприємне явище, на жаль, часто трапляється при цьому захворюванні. Нетримання сечі викликане порушенням провідності нервових закінчень сечового міхура. Відомий невролог Шенберг запропонував потрійний показник, за яким можна визначити наявність розсіяного склерозу у молодих чоловіків: нетримання сечі, запор та імпотенція.

Паралельно з лікуванням розсіяного склерозу, при нетриманні сечі важливо правильно підібрати гігієнічні вироби. Якщо людина зберігає колишню активність, можна вибрати підгузки-трусики. У них немає звичних липучок, одягаються вони як звичайна спідня білизна, під одягом непомітні, вбирають сечу та поглинають неприємні запахи.