Незалежно від віку та причини, через яку ваш родич виявився прикутим до ліжка, важливо створити всі умови для життя, реабілітації. Якщо у вас є можливість і ресурси доглядати за хворою людиною вдома, необхідно відвести для нього окрему кімнату, в якій встановити всі необхідні меблі та пристрої.

Облаштування приміщення

Якщо людина постійно прикута до ліжка, буде вигідним придбання багатофункціонального ліжка. Особливості її конструкції дозволяють змінювати положення тіла (підіймати та опускати ноги, голову). Багатофункціональне ліжко, у поєднанні з протипролежневим матрацом, покращує загальні умови, є гарною профілактикою пролежнів. Протипролежневий матрац відрізняється особливою конструкцією, завдяки якій знижується тиск на ділянки тіла, де найчастіше виникають пролежні.

Правила догляду за важкохворою людиною: умови, засоби, облаштування кімнати

Бажано встановлювати ліжко поруч із вікном — так у хворого буде чудова можливість спостерігати за навколишнім світом. Щоб підвищити настрій хворого, стіни потрібно фарбувати світлого кольору.

Якщо пацієнту необхідно вводити ліки внутрішньовенно, важливо встановлювати ліжко таким чином, щоб залишалося місце для крапельниці.

Щоб забезпечити максимум зручності, поруч із ліжком потрібно поставити тумбочку чи багатофункціональний столик. На нього можна покласти всі необхідні речі:

  • пляшка з водою та склянка (поїльник);
  • гребінець та дзеркало;
  • вологі серветки;
  • ліки;
  • книжка для читання (паперова чи електронна);
  • телефон.

Ідеальний клімат

У приміщенні з хворим, що лежить, важливо підтримувати оптимальний температурний режим. В ідеалі температура має бути +22 градуси. Якщо в кімнаті буде занадто жарко, це підвищує ризик виникнення пролежнів, на шкірі виступає пітниця, особливо в спеку року. Якщо в кімнаті дуже холодно, судини звужуються, що погіршує кровообіг.

Кімнату потрібно регулярно провітрювати, вранці та ввечері, у будь-яку пору року, адже свіже повітря необхідне для швидкого відновлення. Взимку родича потрібно укутати теплою ковдрою під час провітрювання. Вологе прибирання потрібно проводити один раз на день.

Бажано придбати кварцову лампу, дія якої дорівнює впливу сонячного світла. Кварцування дозволить знищити мікроби, а також заповнити дефіцит сонячного світла.

Профілактика пролежнів та гігієна тіла

Щоб знизити ризик виникнення пролежнів, важливо утримувати шкіру хворого сухою та чистою. Необхідно щодня масажувати ділянки тіла, де часто виникають пролежні. Для цього потрібно використовувати спеціальні креми, лосьйони, які захищають шкіру, зменшують почервоніння.

Щоб знизити тиск на криж, стегна, під п'яти потрібно підкладати валики, мішечки з піском, гумові подушечки.

Гігієнічні процедури повинні включати вмивання, протирання всього тіла, особливу увагу слід приділяти паховій зоні. Ходити в туалет лежачим пацієнтам складно, але розв'язати цю проблему допомагають підгузки для дорослих. Ці вироби випускаються в широкому асортименті — різних розмірів, із застібками-липучками та у форматі трусиків. Для лежачих хворих зручнішим варіантом є традиційні підгузки з липучками, адже їх простіше надягати, коли людина лежить.

Правила догляду за важкохворою людиною

Протирати пахвинну зону потрібно за кожної зміни підгузника. Для цього бажано використовувати спеціальні лосьйони, що не містять спирту, м'яко доглядають шкіру.

Крім очищення обличчя та тіла, важливо приділяти увагу гігієні порожнини рота. Для цього можна використовувати звичайну зубну щітку з м'якою щетиною, силіконову насадку на палець, зубну пасту з підвищеним вмістом фтору. Проміжки між зубами потрібно ретельно вичищати зубною ниткою. Якщо людина носить протези, їх слід промивати щодня.

Правильно організований побут, прагнення родичів допомогти, підвищують рівень комфорту та покращують психологічний стан хворого.