Така хвороба як психічний розлад накладає відбиток як на хворих людей, а й у їхніх близьких. Цей стан схожий на свого роду тавро, з яким важко боротися, особливо за відсутності співпраці з боку хворого та відсутності емпатії з боку оточення.

Доглядати таких людей важко з низки причин. Ті, хто живе з людиною з розладом, часто забувають про себе і зосереджуються насамперед на допомозі своєму близькому. Це вимагає практично повної віддачі хворій людині, а іноді навіть змушує відмовитися від власних планів чи бажань, щоб завжди бути поруч і допомагати. Тому, хто доглядає психічно хворого, доводиться нести тягар хвороби, справлятися з нестабільністю, ворожістю та неприйняттям запропонованої допомоги.

Перед людиною, яка доглядає хворого, стоїть важке завдання: надавати допомогу, і в той самий час піклуватися і про власні потреби. Щоб хвороба близької людини не вплинула на різні сторони життя здорової людини, слід запам'ятати кілька важливих правил, які ми перераховуємо нижче у статті.

Важливі правила для людей, які доглядають психічно хвору людину

Шукайте інформацію про хворобу

Інформація про проблему, з якою ви боретесь, допоможе вам краще її зрозуміти, прийняти та впоратися з нею. Читайте професійні публікації, шукайте на форумах людей зі схожими проблемами, стежте за сайтами, присвяченими розладу, від якого постраждала ваша близька людина. Вам буде легше, коли ви дізнаєтеся все про хворобу, але пам'ятайте, що тяжкість психічних захворювань може змінюватись від людини до людини.

Шукайте підтримку

Ви не самотні у хворобі близької людини. Навіть коли вам соромно або не хочеться говорити про ситуацію, що трапилася з вами, шукайте для себе підтримку з боку. Спілкуйтеся з людьми, хто зіткнувся з такою ж проблемою, слухайте їхні історії, формуйте свою думку і не відмовляйтеся від допомоги. Стане легше, коли ви зрозумієте, що не самотні у своїй проблемі. Пам'ятайте, що ви можете розраховувати на допомогу:

  • психіатричної лікарні;
  • центрів підтримки;
  • медичної бригади за місцем проживання;
  • приватних клінік психічного здоров'я.

Встановіть межі

Це може бути складно і здатися на перший погляд досить егоїстичним. Але, доглядаючи когось із психічним розладом, не можна забувати про власні потреби. Встановлення кордонів, турбота про себе допоможуть зберегти здоров'я, покращити настрій та допоможуть набратися сил. Знайдіть час для себе та займіться приємними справами.

Дозвольте професіоналу вам допомогти

Шукайте допомогу для себе та своєї сім'ї у важкій ситуації. Навіть якщо ви вважаєте, що досить сильні, щоб нести тягар хвороби близької людини, поговоріть із психологом. Психолог, знаючи проблему, подивиться на вашу ситуацію з боку холоднокровним поглядом і дасть дієві поради. Не чекайте, доки ситуація вас здолає, підтримайте себе.

Полегшіть собі життя — використовуйте товари для гігієни та здоров'я

Психічно хворі люди часто страждають на нетримання сечі. Вони просто перестають реагувати на позиви до сечовипускання, можуть не розуміти де туалет. У таких випадках купіть підгузки для дорослих. А ліжко накривайте одноразовими пелюшками. Вам не потрібно буде нескінченно прати — використані продукти просто викидаються на смітник. Пам'ятайте, що сучасні гігієнічні товари виготовляються з якісних матеріалів, що не викликають алергію та подразнення шкіри.

Догляд за психічно хворою людиною

Не звалюйте все лише на свої плечі

Ми розуміємо, що ви хотіли б мати контроль над усім і максимально полегшити життя близькому з психічним розладом, але ви не повинні виключати їх із повсякденних справ. По можливості просто підтримайте його та допоможіть із самообслуговуванням. Доручіть хоча б кілька простих домашніх справ хворій людині, у вас буде кілька хвилин, щоб сісти і перевести дух.