Одним із найбільш підступних захворювань серцево-судинної системи є атеросклероз. Ця хронічна хвороба є наслідком порушення кровообігу в судинах. Приводить до такого захворювання відкладення холестерину (холестеринові бляшки) на внутрішніх стінках судин. У групу ризику виникнення атеросклерозу потрапляють чоловіки старше 50 років, жінки старше 60 років.

Види та стадії атеросклерозу

Бляшки можуть відкладатися на різних судинах. За цим критерієм розрізняють атеросклероз:

  • Коронарних артерій — за такого розвитку хвороби обов'язково необхідно лікувати пошкоджені ділянки судин, інакше підвищується ризик розвитку інфаркту.
  • Мозкових судин — при такому перебігу захворювання людина не може тривалий час концентрувати увагу, відчуває погіршення інтелектуальних здібностей. За відсутності необхідного лікування такий вид атеросклерозу може спровокувати інсульт.
  • Кінцівок — бляшки відкладаються на судинах ніг, що викликає сильну втому навіть при невеликих фізичних навантаженнях.

Правила догляду за пацієнтом із атеросклерозом

При ураженні атеросклерозом судин головного мозку людина відчуває сильні запаморочення, порушення сну, зміни у психіці.

Важливо знати, що це захворювання протікає в кілька стадій. На першій стадії, крім головного болю та запаморочення, можуть виникати порушення пам'яті, загальна млявість. Родичам важливо переконати людину пройти обстеження. Адже вчасне розпочате лікування допомагає значно полегшити стан.

На другій стадії до загальних ознак додається тривожність, недовірливість, людина різко змінює настрій, проявляється схильність до депресії. Змінюється мова — вона стає нечіткою, нерозбірливою. Також можуть погіршуватися зір та слух. Догляд може знадобитися вже на цій стадії. Люди, особливо літні, можуть забувати про прийом ліків, розсіяні, їм все складніше себе обслуговують самостійно.

Третя стадія найважча, оскільки на цьому етапі розвивається деменція. Людина може поводитися як дитина, практично повністю губляться когнітивні здібності. Люди з третьою стадією атеросклерозу повністю або частково втрачають пам'ять, не орієнтуються в просторі та часі, можливо плаксива або агресивна поведінка. Оскільки людина втрачає навички самообслуговування, потребує постійного догляду.

Базові правила догляду за пацієнтом із атеросклерозом

Якщо ви вирішили доглядати за родичем у домашніх умовах, важливо виявити терпіння. Люди часто скаржаться на головний біль, запаморочення, їм складно пересуватися. Саме тому всі домашні обов'язки повинні виконувати родичі чи доглядальниця. Особливо важливою є присутність людини з базовими навичками першої медичної допомоги, якщо пацієнту показані ін'єкції препаратів внутрішньом'язово або внутрішньовенно. При необхідності регулярно проходити обстеження у невропатолога та кардіолога.

На третій стадії атеросклерозу, частково на другій, може виникати нетримання сечі. Щоб спростити життя родича з атеросклерозом, а також його помічника важливо використовувати підгузки для дорослих. Якщо людина зберігає рухову активність, виходить на вулицю гуляти, можна скористатися підгузками-трусиками. Людям, яким важко пересуватися, які проводять більшу частину часу в ліжку, краще вибрати підгузки з липучками.

Догляд за пацієнтом із атеросклерозом

Людям, які не втратили здібностей рухатися, важливо займатися фізичним навантаженням середньої інтенсивності. Бажано проводити сеанси масажу, щоб стимулювати кровообіг.

Профілактика атеросклерозу

Щоб знизити ризик утворення бляшок, важливо відмовитися від куріння, скоригувати та підтримувати оптимальну масу тіла. У раціоні віддавати перевагу стравам з низьким вмістом холестерину. Бажано щорічно проводити моніторинг рівня ліпідів та цукру в крові.