Перелом шийки стегна є однією з найнебезпечніших і найважчих травм, навіть для молодих людей. Для пацієнтів у віці така травма становить реальну загрозу життю. При такій травмі важливо оперативно вирішити можливі варіанти лікування, щоб не допустити погіршення стану.

Єдиний варіант лікування — операція

При переломі шийки стегна існує оптимально можливий варіант — оперативне втручання. Без операції людина залишається лежачою, що у літньому віці призводить до смерті через 2-3 місяці. Тривалий постільний режим спричиняє розвиток серцевої недостатності, пневмонії, тромбоемболії. Існує два варіанти операції перелому шийки стегна: остеосинтез (зрощування зламаного суглоба) та ендопротезування (повна заміна). При першому варіанті мається на увазі фіксація суглоба гвинтами. Така операція не проводиться за хвороб серця, оскільки організм може не витримати впливу наркозу.

Інструкція для родичів людей похилого віку після перелому шийки стегна

Повна заміна суглоба є найефективнішим методом лікування людей похилого віку. За такої операції суглоб замінюється протезом. Найчастіше заміні підлягає головка з шийкою та вертлюжна западина. Протез може фіксуватися декількома способами:

  • цементний — застосовується біологічний клей, що міцно склеює кістку і протез;
  • безцементний — застосовується протез з нерівною поверхнею, що поступово зрощується з кісткою;
  • змішаний.

Конкретний спосіб встановлення протеза вибирає хірург-ортопед. Він же призначає графік реабілітації, який допоможе швидше відновитися після операції.

Що не можна робити пацієнтові після ендопротезування:

  • протягом місяця спиратися на ногу з оперованим суглобом, три місяці не можна її повністю навантажувати;
  • різко повертати ногу;
  • схрещувати ногу, лежачи на спині;
  • лягати на бік, без дозволу лікаря;
  • сідати на дивани, табуретки з низьким сидінням;
  • обмежувати рухову активність.

Гігієнічні процедури після операції

Незалежно від типу операції (остеосинтез або ендопротезування) у перші тижні людина залишається прикута до ліжка. Тому обов'язкове використання підгузків для дорослих. Такі вироби оснащуються застібками-липучками, за допомогою яких вони фіксуються по фігурі.

Вкрай важливо правильно підібрати розмір підгузника, щоб він не протікав при наповненні. Також правильно підбирайте ступінь поглинання. Перший тиждень після операції важливо вибрати підгузки з максимальним поглинанням, адже людина проводитиме час лежачи вдень та вночі.

Поступово ви можете переходити на підгузки з мінімальним поглинанням. Коли пацієнт почне вставати, нетримання може зберігатись, оскільки сечовий міхур не відразу повертається в тонус. У разі можливе використання урологічних прокладок.

Реабілітація після перелому шийки стегна

Щоб відновлення після операції відбувалося швидше, важливі такі фактори:

  • збалансоване харчування;
  • нормальний сон;
  • лікувальна гімнастика;
  • профілактика хронічних хвороб;
  • масажі.

Після перелому шийки стегна

Лікувальна гімнастика є обов'язковим елементом реабілітації. З першого дня після операції важливо робити дихальну гімнастику, проводити фізіотерапевтичні процедури. У перші тижні все навантаження зводиться до руху стопами, згинання та розгинання ніг, напруги та розслаблення м'язів. Ці вправи необхідні, щоб не допустити атрофії м'язів, прискорити настання покращень. Коли лікар дозволить вставати самостійно, до вправ додається навантаження на стегно, потрібно поступово збільшувати амплітуду, щоб тренувати суглоб.

Харчування після операції на шийці стегна

У раціон людини, яка відновлюється після такої складної травми, важливо ввести продукти, багаті на кальцій. Це може бути молоко, сир, йогурт, кунжут. Також потрібна морська риба, бобові, свіжі фрукти та овочі.