Будь-хто, хто переносить інсульт та інфаркт, в одну мить потрапляє у нове життя. На самому початку поговоримо про інсульт. У багатьох випадках наслідки руйнівні: порушення мови, симптоми паралічу та обмеження рухливості можуть зробити повернення до колишнього життя важким, а то й неможливим. Тому рання терапія важлива не лише з медичної, а й із соціальної точки зору. Але які лікувальні заходи існують, як відбувається реабілітація після інсульту?

Лікування після інсульту

Відразу після вступу в стаціонар слідує невідкладне лікування хворого, який переніс інсульт. Після цього зазвичай не існує жодної смертельної небезпеки. З цієї причини хворого спочатку направляють із палати інтенсивної терапії (інсультного відділення) у загальну палату для спостереження. Крім долікування, лікарі приділяють увагу проблемам, які можуть виникнути в результаті тривалого перебування в ліжку. Включаючи, наприклад, пролежні, проблеми із суглобами або тромбоз вен ніг.

Життя після інфаркту та інсульту — що змінюється?

Якщо хворий, який переніс інсульт, перебуває під медичним наглядом, то йому призначається спеціальна реабілітація залежно від його фізичного стану. Важливо, щоб це розпочалося вчасно. Найчастіше перші заходи проводяться вже у лікарні. Мета полягає в тому, щоб якнайшвидше реінтегрувати пацієнта в активне життя, незважаючи на обмеження, спричинені інсультом.

Реабілітація після інсульту

Якщо пацієнт фізично готовий, його направляють до спеціальної реабілітаційної клініки або відділення. Команда, що базується там, що складається з медсестер, фізіотерапевтів і логопедів, розвиває старі і нові навички разом з пацієнтом. Вивчення старих речей можливе з медичної точки зору, тому що області мозку, що раніше не використовувалися, беруть на себе «нові» завдання. Новостворені нервові шляхи компенсують ділянки, що загинули від інсульту. Чи це вдасться і як швидко, однак, залежить від ступеня пошкодження головного мозку.

Реабілітація у спеціальній клініці для хворих, які перенесли інсульт, складається із трьох основних напрямків. Вони насамперед спрямовані на фізичну, психічну та психологічну реабілітацію.

Мобілізація

Рухливість хворого, порушена після інсульту через, наприклад, параліч або м'язову слабкість, повинна відновлюватися дуже швидко. Поки пацієнт повністю лежачий, життя йому полегшують гігієнічні товари: підгузники і памперси для дорослих, урологічні прокладки та одноразові поглинаючі пелюшки.

При наданні допомоги терапевти діють у три етапи. Спочатку пацієнта мобілізують із ліжка. На другому етапі пацієнт, який пересувається на інвалідному візку, знову вчиться ходити. На третьому етапі постраждалі мають відновити свою повну мобільність. Крім того, лікарі показують, як постраждалі можуть використовувати засоби пересування (наприклад, ходунки).

Самодопомога

Лікарі допомагають пацієнтам відновити навички, втрачені після інсульту. Це можуть бути повсякденні вправи, такі як питво зі склянки, поводження зі столовими приладами або самостійне одягання. У багатьох випадках язиковий центр мозку також ушкоджується після інсульту. Лікування за допомогою логопедії допоможе компенсувати цей дефіцит.

Психологічна допомога

Після інсульту багатьом пацієнтам насамперед доводиться розумітися на тому, що сталося. Страх повторного нападу, фізичний дискомфорт та почуття безсилля, нездатності впоратися з повсякденними завданнями є стресом для постраждалих. Тому психологічна підтримка також пропонується в більшості реабілітаційних програм.

За допомогою цих заходів пацієнт повинен якнайкраще підготуватися до майбутнього перебування вдома. І надалі краще справлятися із поверненням у повсякденне життя.

Після інфаркту та інсульту — засоби гігієни

Інфаркт: наслідки

Для багатьох постраждалих серцевий напад має наслідки, які можуть змінити їхнє життя. З одного боку, сюди належать короткострокові наслідки, такі як серцеві аритмії. Вони можуть набувати форми фібриляції передсердь або небезпечної для життя фібриляції шлуночків.

Можливі віддалені наслідки після інфаркту. Наприклад, деякі пацієнти мають депресію. Також може розвинутися серцева недостатність: м'язова тканина серця, що загинула від інфаркту, замінюється рубцевою тканиною, що погіршує роботу серця.

Відновне лікування та здоровий спосіб життя допомагають запобігти таким ускладненням та наслідкам інфаркту.